Prodej a výkup vozidel / Doklady nutné k prodeji

Prodej a výkup vozidel / Doklady nutné k prodeji

Přepis auta

K přepisu vozidla, vám postačí jen několik jednoduchých úkonů. Od roku 2017 platí nová pravidla, která lze shrnout jednoduše třikrát jedna:
...JEDEN registr vozidel, JEDNA žádost o registraci vozidla a úkon na JEDNOM místě...

Užitečné INFO pro vás:

K přepisu vozidla je možné, aby nový majitel zplnomocnil i jinou osobu. Myslete však na to, že podpisy na plné moci k přepisu vozidla musí být vždy úředně ověřeny (například na pobočkách České pošty – služba Checkpoint, případně u notáře). Zde si můžete stáhnout vzor plné moci k přepisu vozidla

 

Kupující

Jako první musí kupující vozidlo pojistit a získá tak zelenou kartu (potvrzení o pojištění). Pokud se jedná o ojeté auto, je třeba absolvovat evidenční prohlídku na STK (stanici technické kontroly). Zajistit ji může jak prodávající tak kupující, protože se prohlídka váže k vozidle nikoliv k osobě.

Co budete při přepisu vozidla potřebovat?

  • vyplněnou žádost - Přihlášku k registraci vozidla do registru silničních vozidel
  • technický průkaz a osvědčení o registraci vozidla
  • zelenou kartu (pojištění vozidla)
  • protokol o evidenční kontrole (nesmí být starší 30 dnů)
  • druhou osobu z kupní smlouvy (případně ověřenou plnou moc)
  • občanské průkazy těch, kteří jsou u převodu přítomni

Zajímavost na závěr

Například na Novém Zélandě probíhá přepis úplně jednoduše. Původní a nový majitel se společně dostaví na pobočku pošty, kde oba předloží svoje průkazy totožnosti. Poštovní úředník pak zaznamená změnu vlastníka vozidla do centrálního systému a tím je vše zařízeno. S podobným postupem se setkáte i v dalších zemích jako například ve Švýcarsku, ve Francii, Velké Británii.